Zpráva 22/4/09

DM píše Langerovi kvůli 1. máji v Brně

1-maj-sablona

Dočkáme se na prvomájové demonstraci Dělnické strany v Brně podobných událostí jako před dvěma lety, kdy zde došlo k brutálnímu zásahu těžkooděnců proti pokojnému shromáždění, a to kvůli rozvinutí transparentu se slovy Národní odpor?

Může dojít k zatýkání účastníků za propagaci národního socialismu? Předseda Dělnické mládeže Martin Zbela poslal jménem svého sdružení dopis ministrovi vnitra Ivanu Langerovi, ve kterem mu mj. pokládá celkem tři otázky k uvedenému tématu. Oficiální dopis ze dne 19. dubna zveřejňujeme v plném znění:

Pane ministře,

obracím se na Vás jménem občanského sdružení Dělnická mládež se žádostí o zodpovězení a ujasnění níže uvedených otázek, které svou spornou povahou a závažností bohužel přispívají k trestnímu stíhání občanů ČR, podle našeho názoru nespravedlivému a protiprávnímu.

Uvedu dva konkrétní případy:

1. Dne 5. listopadu 2008 došlo k rozsudku Městského soudu v Brně nad sedmi obžalovanými osobami, které se měly dne 1. května 2007 dopustit trestného činu tím, že na řádně svolané oslavě Svátku práce v Brně rozvinuli transparent se slovy Národní odpor. Městský soud na základě posudku politologa Miroslava Mareše vyhodnotil nápis Národní odpor jako hnutí, které dle ustanovení § 260 odstavce 1 trestního zákona prokazatelně směřuje k potlačení práva a svobod člověka atd., a pět ze sedmi obžalovaných odsoudil k nepodmíněným trestům odnětí svobody v rozmezí 15 měsíců až dva roky, zbylí dva byli odsouzeni podmíněně. V odvolacím řízení dne 31. března 2009 tresty potvrdil i krajský soud v Brně.

2. Dne 15. dubna 2009 zveřejnil zpravodajský server iDNES článek o policejním obvinění Tomáše Babky z propagace nacismu, kterého se měl údajně dopustit výrokem "...Společně za myšlenku nacionálního socialismu..." na shromáždění občanů na náměstí Republiky v Plzni dne 14. března 2009, kterému předcházel ohlášený pochod městem. Na tento výrok podle stejného článku policii upozornila i Klára Kalibová z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost, právě kvůli tomu, že jde údajně o propagaci nacismu.

Zvláště druhý případ se dotýká činnosti našeho sdružení Dělnická mládež, protože se otevřeně přihlásilo k ideji  národního socialismu, svým programem (bod č. 18) nebo textem Můj světonázor, závazným pro všechny členy sdružení. O národním (nebo nacionálním) socialismu běžně hovoříme na veřejných akcích, a pokud se nemýlím, národní socialismus má ve svém názvu i řádně registrovaná politická strana ČSNS.

Slova Národní odpor, podle rozhodnutí brněnského soudu představující název hnutí, jehož propagací se člověk dopouští trestného činu dle ustanovení § 260 odstavce 1 trestního zákona, si žádají stanovisko ministerstva vnitra už jen z důvodu toho, že není vůbec vysvětleno podle čeho budou příslušníci Policie ČR na veřejných akcích rozlišovat užití slov národní odpor v  projevech účastníků nebo jiným způsobem, jestli jde o národní odpor jako konkrétní neregistrované hnutí (postižitelné dle zmíněného zákona), nebo jako národní odpor obecně, například proti polistopadovému režimu.

Přestože české právo není založeno na precedentech, obávám se toho, že podle brněnského verdiktu kvůli transparentu se slovy Národní odpor mohou rozhodovat i jiné soudy v obdobných případech, tj. vyhodnotit propagaci těchto dvou slov jako trestný čin.

Samozřejmě existují i další slova a pojmy, jejichž vysvětlení ze strany ministerstva vnitra by zajisté do budoucna zamezilo zbytečnému zatěžování práce soudů a trestnímu stíhání osob. Postrádáme závaznou definici extremismu, co vše tento pojem obsahuje, protože v praxi může být jeho „projev“ důvodem k rozpuštění shromáždění, dále co vše zahrnuje neonacismus, výraz běžně užívaný sdělovacími prostředky a politiky v souvislosti s činností Dělnické strany, ačkoliv jde o stranu legální, registrovanou, což koneckonců potvrdil i Nejvyšší správní soud v Brně dne 4. března 2009.

Pane ministře, vzhledem k tomu, že dne 1. května 2009 proběhne v Brně demonstrace Dělnické strany a dalších národních subjektů, které se zúčastní i členové a funkcionáři Dělnické mládeže, a na níž hodlám jménem našeho sdružení propagovat svobodný odpor proti polistopadovému režimu a národní socialismus jako jeho alternativu, žádám Vás proto, coby ministra vnitra, resortu, kterému je Policie ČR podle zákona podřízena, o zodpovězení následujících otázek:

1. Je podpora a propagace ideje národního socialismu v České republice trestným činem? Pokud ano, tak proč?

2. Je idea národního socialismu shodná s ideou nacionálního socialismu, respektive existuje rozdíl mezi slovem „národní“ a „nacionální“ ve významovém smyslu, pokud ano, tak jaký?

3. Je nesouhlas s politickým a kulturním směřováním země po roce 1989, vyjádřený slovy „národní odpor“, a to verbálně nebo písemně, v České republice trestným činem? Je tomu tak i v případě užití stejných slov v jakékoliv jiné souvislosti? Pokud ano, uveďte prosím důvody.

Ministerstvo vnitra dlouhodobě podporuje boj proti extremismu, například pomocnými brožurami policistům, s uvedením symboliky tzv. extremistických subjektů. Propagací uvedených symbolů může být občan ČR policií obviněn z trestného činu podle § 260 trestního zákona. Postrádáme však ze strany Vašeho resortu to nejpodstatnější – kvůli jakým konkrétním idejím a politickým názorům jsou tyto symboly či názvy extremistické a trestné. Jaké jsou meze a hranice zákonnosti myšlení a vyjadřování svých názorů, a kde – Vašimi slovy – pohár trpělivosti přetekl. Na základě popsaných případů by to bylo ze strany Ministerstva vnitra ČR více než žádoucí a férové.

S pozdravem

Martin Zbela
předseda Dělnické mládeže