Vlajková výprava 8/5/09

Dělnická mládež dobyla svou vlajkou Tetín a Karlštejn

Kolaze_4

Nádherné jarní počasí a rozkvetlá příroda se staly hlavním stimulem pro uspořádání historicky první Vlajkové výpravy Dělnické mládeže. Skupina deseti členů DM podnikla 8. května zhruba třináctikilometrovou pěší túru z hradiště Tetín na hrad Karlštejn.

Smyslem putování po Berounsku nebylo jen protáhnout tělo a očistit mysl od ruchu hlavního města, ve kterém většina účastníků výpravy žije, ale rovněž poznat památky naší země a tím se i více přiblížit jeho dávné historii.

Nápad přišel velmi spontánně, doslova dvacet čtyři hodiny před odjezdem, i tak se ale nakonec sešlo v pátek na pražském Hlavním nádraží deset aktivistů. Už podle názvu „vlajková výprava“ je patrné, že vedle dalšího vybavení měli členové s sebou vlajky Dělnické mládeže.

„Proč zrovna vlajková výprava? Smyslem takové výpravy je navštívit památné místo v naší zemi s vlajkou Dělnické mládeže. Symbolizuje to náš vztah k této zemi, její půdě a tradici. Lidem, které potkáme na cestách, tím současně beze slov říkáme, že naše idea není jen politika, ale mnohem víc,“ uvedl předseda DM Martin Zbela, jenž patřil k účastníkům premiérové výpravy.

Tetín a počátek české státnosti

Z Prahy se skupina přesunula vlakem do Berouna, odkud začala svůj výlet směrem k blízkému Tetínu. Právě zde se nachází vedle významných sakrálních staveb i pozůstatky stejnojmenného hradiště, spojované s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava, jehož zde údajně po krátký čas vychovávala.

V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, udávanou ve spojitosti s Přemyslovci. Tetín je považován za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie a státnosti.

Dnešní hrad Tetín představuje pouze torzo na vyhlídkovém vrchu, jehož návštěva každého odmění krásným výhledem do údolí řeky Berounky.

Cesta z Tetína do obce Srbsko protíná přírodní rezervaci Koda. Přímo v přilehlé osadě Koda vyvěrá silný pramen, nejsilnější v Českém krasu. Nad ním je vystavěna kaplička se studánkou (v současnosti nepřístupná) a pramen je vyveden přímo do rybníka.

Nedaleké Srbsko, odkud se naše skupina vypravila na závěrečnou etapu trasy, svým názvem nikoliv náhodou evokuje Balkán. První zmínka o obci pochází z roku 1428, kdy podle účtu hradu Karlštejna z let 1423 až 1434 „Martin Rybář (ze Srbska) zaplatil za 1/4 lánu 13 kop grošů a 30 krejcarů“. S největší pravděpodobností souvisí název se založením vsi kolonisty z dnešního Srbska.

Trasu Srbsko – Karlštejn absolvovali členové Vlajkové výpravy DM podél řeky Berounky. Na obou stranách řeky je velké množství lomů, významné svou těžbou vápence.

Zhruba v polovině této cesty se mládežníci rozdělili na dvě „vlajkové“ skupiny, z nichž jedna pokračovala po silnici směrem na Karlštejn, a druhá zvolila cestu podél břehu řeky, lemující rozkvetlé řepkové pole. Zajímavým zpestřením cesty bylo pro druhou skupinu objevení zaniklého vojenského bunkru z roku 1937.

Pokladnice národa

Ke spojení obou skupin došlo až na Karlštejně v podhradí. Po vítané pauze a občerstvení se část mládežníků rozhodla zůstat v obci, zbytek se vydal na návštěvu hradu.

Karlštejn zaujal mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Už od svého počátku (založen roku 1348) byl určen jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Pojmenován byl po svém zakladateli Karlu IV., českém králi a císaři Svaté říše římské.

Vlajková výprava navštívila hradní interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. – 19. století. Velká věž hradu, ve které se nachází kaple sv. Kříže, pokladnice českého národa, je veřejnosti přístupná až od 1. června.

Návštěva hradu byla vyvrcholením první vlajkové výpravy a skočila slavnostním vyvěšením vlajky Dělnické mládeže na hradbách Karlštejna. V podvečerních hodinách se už kompletní výprava odebrala na nádraží a pokračovala vlakem směrem do Prahy.

Podle místopředsedy Dělnické mládeže Matyáše Sombatiho se budou další výpravy konat i v budoucnu. „Očekáváme, že pražskou místní organizaci následují další mládežnické buňky v republice, případně můžeme uskutečnit společnou velkou výpravu za vzdálenějšími místy,“ doufá Sombati.

Tiskový odbor DM

Vlajková výprava DM 8.5.09