Víme, že politika české vlády není vůlí českého lidu, říká předseda mládeže Srbské radikální strany

Madjarevic 2. října 2013 V delegaci Srbské radikální strany (SRS), která před nedávnem navštívila Českou republiku, aby zde přiblížila nejen českým nacionalistům problematiku sporu o Kosovo i pozadí historického vývoje na balkánském poloostrově, byl i předseda mládeže SRS Svetislav Madjarević. Pro Dělnickou mládež byl jeho pobyt v naší zemi vítanou záminkou k navázání styků mezi našimi obdobně fungujícími organizacemi. „Srbové byli poštváni proti sobě ve jménu mocenských ambicí USA,“ říká o občanské válce v Srbsku Svetislav Madjarević, který má bohaté zkušenosti s organizováním a distribucí humanitární pomoci pro Srby na Kosovu. V našem rozhovoru jsme nicméně probírali především politické i geopolitické názory jeho organizace. Svetislav při naší žádosti o poskytnutí rozhovoru ani na okamžik nezaváhal a s upřímnou samozřejmostí se s námi podělil o svoje postoje.

V prvé řadě by nás zajímalo, jakým způsobem vůbec pracuje v Srbsku mládež SRS.

Naše organizace funguje v rámci Srbské radikální strany, konkrétně pod radou Srbské radikální strany pro mládež a sport a jejím hlavním úkolem je přiblížit ideologii SRS, jejímž autorem je předseda SRS Vojislav Šešelj, mladým lidem a v duchu této ideologie srbskou mládež vychovávat. Dalším úkolem je zprostředkovat nejvyššímu vedení strany postoje dnešní mládeže a na druhé straně zainteresovat mladé, aby podporovali naši stranu a její politiku. Naše mládež se také podílí na kampaních strany přímo v terénu. V kampani je často třeba nebojácných mladých aktivistů, protože někdy i při pouhém vylepování předvolebních plakátů dochází k fyzickým střetům s představiteli jiných myšlenkových proudů, kteří mnohdy systémově spolupracují s policií.

Považujete při své činnosti za důležité také udržovat mezinárodní kontakty s obdobně laděnými organizacemi v zahraničí?

Ano, využíváme každé příležitosti být v kontaktu s obdobnými organizacemi v jiných zemích, protože i jiné země v Evropě mají stejné problémy jako my v naší vlasti. A právě i naše návštěva České republiky je výsledkem této snahy být v kontaktu s obdobnými organizacemi v Evropě a navazovat s nimi přátelské kontakty.

Můžete nám také představit Srbskou radikální stranu?

Naše strana byla založena už v roce 1991 a jejím hlavním cílem je vytvoření tzv. Velkého Srbska, ve kterém budou pospolu žít všichni Srbové bez ohledu na náboženské rozdíly, tedy Srbové pravoslavní, Srbové katolíci, Srbové muslimové, Srbové protestanti i Srbové ateisté. Srbskému národu se stala po druhé světové válce velká křivda, když vládnoucí komunistický režim vyznačil současné národnostní hranice, které nerespektují historii. Je historicky, kulturně, jazykově i biologicky nezpochybnitelným faktem, že obyvatelé Bosny a Hercegoviny, Chorvatsku a dalších slovanských balkánských států patří k našemu národu a naší snahou je, aby se tito separatisté vrátili ke své původní srbské identitě. Více o Velkém Srbsku

Naše strana je založena na národních idejích a myšlenkově navazuje na nacionalistický četnický odboj z druhé světové války. Naše politika je protizápadní, logicky se tedy stavíme proti americkým zájmům. Našeho předsedu už 11 let drží západní mocnosti protiprávně ve vazbě v Haagu. Před nedávnem byl už poněkolikáté jeho soud, který měl rozhodnout o jeho vině či nevině, odložen. Zkrátka naše ideologie je založena pouze na faktech, existuje přehršel odborných knih, které všechny naše teze podepírají.

 Lamprecht-a-madjarevic
Svetislav Madjarević (vpravo) s předsedou DM Erikem Lamprechtem

Má vliv na politiku SRS jugoslávská občanská válka a její důsledky?

Samozřejmě, následky války mají velký vliv na dnešní politiku. Občanská válka byla pro nás ale nejhorším v tom, že v ní v podstatě proti sobě bojovali pouze Srbové. Srbové pravoslavní, katolíci a muslimové. O tom právě vždy mluvil náš vězněný předseda Vojislav Šešelj. V této válce byli Srbové poštváni proti sobě ve jménu mocenských ambicí USA a západu. Válka tehdy začala tím, že Slovinsko a Chorvatsko porušilo tehdejší ústavu Jugoslávie. To oni porušili daná pravidla, porušili danou ústavu. Nejhůře pak na tom v tom okamžiku tedy byli Srbové žijící v Chorvatsku, protože dle jugoslávské ústavy byli státotvorným národem, po vyhlášení chorvatské samostatnosti se rázem stali cizinci ve vlastní zemi. Podle tehdejší ústavy se Chorvatsko nikdy nemohlo osamostatnit bez souhlasu také tam žijících Srbů, proto se musela Jugoslávie bránit tomuto porušení jejich práva. Vypuknutí války se nedalo po odtržení těchto států vyhnout, Jugoslávie si musela chránit svoji celistvost. Totéž platí o Bosně. Srbská radikální strana ovšem v ten moment připomínala Srbům, jakou hrůzou byla pro jejich národ druhá světová válka, kdy byli vystaveni kruté genocidě. Tehdy také SRS postavila do války velké množství dobrovolníků – svých členů. A důkazem toho, že tito bojovníci bojovali vždy čestně, je fakt, že za 11 let, co je předseda vězněný v Haagu, nebyl nalezen  jeden jediný důkaz, který by dokazoval, že některý z jeho dobrovolníků spáchal ve válce nějaký zločin. A kdyby nějaký takový důkaz měli, tak Šešelje už dávno odsoudili k tomu nejtěžšímu možnému trestu, který mu hrozí, což je 20 let.

Máte nějaký konkrétní vztah k naší zemi a sledujete i dění u nás v České republice?

Samozřejmě k Česku máme vztah a právě důkazem toho je i naše návštěva zde, protože nás zajímá, co se zde děje. Víme, že vaším prezidentem byl donedávna euroskeptik Václav Klaus. A také si uvědomujeme, že politika české vlády vůči Srbsku, která schvalovala bombardování Srbska a uznala nezávislost Kosova, není vůlí českého lidu. Víme, že se českého lidu nikdo neptal. A důkazem toho je také vaše organizace, která dokazuje, že mladí lidé v ČR, kteří mají ty správné informace, si uvědomují, co se tady opravdu děje a nesouhlasí s politikou vlády.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro české nacionalisty?

Pro všechny nacionalisty v každé zemi musí být vždy nejdůležitější chránit si svoji národní identitu. Hlavní je bránit svůj národ před globalizací, aby americká a západní kultura nepřevzala prim nad domácí, ve vašem případě českou kulturou. Vydržte ve svém boji a vytrvejte v cestě za svými cíli.

-red-

Přednáška Srbské radikální strany v Brně