Úskalí placeného školného

Mk339fc3_1_2 12. listopadu 2010 Jako jeden z hlavních bodů svého programu avizuje vládní trojkoalice zavedení placeného školného na českých státních vysokých školách. Shodli se na tom hned po květnových volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR předsedové všech koaličních stran. Argumentují například tím, že nyní spousta lidí, např. lékařů, vystuduje u nás za státní peníze a pak jde pracovat do zahraniční nebo tím, že existují lidé, kteří studují až do 26. roku života, do kdy mají na školství za státní peníze nárok, a přitom ze škol odchází a nedostudují je a prakticky jen využívají studentských výhod. Jsou to ale dostatečné důvody?

Pokud bude školné na VŠ skutečně zavedeno, bude to znamenat jedině prohloubení sociálních rozdílů mezi vrstvami obyvatel (posedlost současné vlády zničením střední třídy je zjevná) a zhoršení školství obecně. Přitom řešení problémů uvedených výše by bylo jednoduché. Lidé studující za státní peníze by museli zkrátka zůstat několik let po studiích v naší republice a pracovat tak pro české občany. Bezplatné školství by se dalo také podmínit dobrým prospěchem. Jak bychom asi dopadli, kdyby všichni odborníci odcházeli z ČR pryč do zahraničí?

Dále nám vláda slibuje, že školné by se dalo platit i zpětně, když vystudovaný vysokoškolák začne pobírat mzdu „vyšší než průměrnou“. I to je ovšem věc, na kterou doplatí dolních 10 milionů a profitovat na ní bude pouze úzká skupina podnikatelů. Například majitel firmy, jehož syn studuje na VŠ, může po ukončení studia synka přijmou do své firmy. Formálně mu bude vyplácet např. minimální mzdu a zbytek mu bude dávat bokem. Synáček tedy na průměrnou mzdu nikdy nedosáhne a vystuduje si úplně zadarmo. Školné tak bude zase jen pro někoho.

Jan Mrázek, člen vedení DM