Ukrajinská národní revoluce

23. ledna 2014 Protesty na Ukrajině začaly v listopadu loňského roku údajně jako nesouhlas s nepodepsáním dohody o spolupráci mezi Ukrajinou a Evropskou unií (EU). Ukrajinský prezident Janukovyč je podle mnohých Ukrajinců jenom loutkou v rukou mocných ruských oligarchů. Vláda je zkorumpovaná a ekonomika je ve špatné situaci. Díky tomu se brzy z euromejdanu, na který se sjížděli bruselští bafuňáři, staly radikální protivládní protesty.

Západní média se ještě před pár dny snažila vylíčit střety jako manifestaci touhy Ukrajinců po vstupu do EU. To se dařilo tím hůře, čím více bylo na protestech vidět banderovské červeno-černé prapory.  A vlajek EU v Kyjevě dál ubývá. Ukrajinská mládež asi vidí ten bruselský ráj svých vrstevníků v unii, když v některých zemích EU je až polovina mladých lidí bez práce. Radikální mládež se staví v Kyjevě do čela protestů a dává nepřehlédnutelně najevo svůj odpor jak proti Moskvě, tak proti Bruselu. Ve středu položilo 7 mladíků v Kyjevě na oltář národní revoluce, jak svůj boj radikální mládež sama nazývá, své životy. Podlehli střelným zraněním a všem tímto vzdáváme hold.

Ukrajinští nacionalisté se semkli k odporu a vydali jednotné prohlášení, ve kterém označili svůj boj za plamen obrody Evropy. V prohlášení uvádí, že i přestože mnozí Ukrajinci podlehli iluzi o samospásném členství v EU, ukrajinští národovci EU odmítají. Současné protesty podle svého prohlášení vidí jako příležitost k zažehnutí národní revoluce a vybudování národního státu. Prvním krokem k tomuto cíli je podle nich svržení  „protinárodní, oligarchické a liberalistické Janukovyčovy vlády“. Nacionalisté se zformovali do takzvaného Pravého sektoru a postupně se jim během protestů daří získávat lidi na svou stranu. V kyjevských ulicích proto přibývá banderovských vlajek a ubývá modrých hadrů se žlutými hvězdami. Radikální ukrajinská mládež jako „kategoričtí oponenti EU“ vyzývají všechny evropské nacionalisty k jednotě a solidaritě. Alespoň takto bychom jim chtěli v jejich boji vyjádřit podporu a soustrast s padlými. Bylo by troufalé odhadovat, jak celá ukrajinská revolta dopadne. Ale už nyní dokázala ukrajinská mládež více než podstatná část té naší mládeže - vyjít do ulic a vyjádřit svůj odpor.

Identita – mládež - revoluce

Předsednictvo DM

K tématu: Trpělivost u konce - ulice Kyjeva převzala radikální pravice. O koho jde?