Světový den svobody tisku

Svobodna-evropaV dobách komunismu se symbolem svobodného média stalo rádio Svobodná Evropa

4. května 2011 Včerejší ranní vysílání Českého rozhlasu informovalo o zajímavosti, že 3. květen je zapsán jako „Světový den svobody tisku“. Já rozhodně nevolám po zavedení státních cenzorů nebo narušování této svobody, lidé mají logicky právo na informace o dění ve svém městě, kraji, zemi, nicméně informace svobodné se nerovnají informacím pravdivým.

Výborným příkladem je prvomájová akce DM, která měla upozorňovat na nebezpečí přílivu zahraničních pracovníků. Některá média, a nebylo jich málo, informovala o akci způsobem, že „jacísi neonacisté táhnou na brněnské Cikány“. Tato zpráva je absolutní výmysl, průvod vedl přes čtvrť obývanou Romy z toho důvodu, že centrum města, kde se nacionalisté k 1. Máji sešli již v roce 2009, zabrala jiná organizace. Fakt, že DM upozorňuje touto akcí na problémy s cizími pracovníky, kteří povětšinou kazí mzdy našinců v ČR, média naprosto přehlížela.

„Svobodný tisk“, jak se dnešní noviny označují (stejné je to ale i s jinými médii), je třeba brát s rezervou. Vždy se jedná o objektivnost daného novináře a i úhel pohledu na věc. Zkrátka ne vše, co se napíše, je pravdou.

Jan Mrázek, člen předsednictva DM