Studenti jsou znechuceni slučováním škol, chystají petici, svěřil se jeden z nich v rozhovoru pro DM

5872_akadanNejbližší střední průmyslová škola se stavebním zaměřením

je na druhém konci kraje - v 80 km vzdálené Kadani

30. března 2011 Před nedávnem jsme na stránkách DM v článku informovali o slučování středních škol s cílem uspořit peníze z krajského rozpočtu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby s sebou slučování nepřinášelo také rušení perspektivních studijních oborů, propouštění kvalifikovaných učitelů a celkový úpadek úrovně vzdělání. Jednou ze škol, které se má nyní slučování dotknout, je také střední průmyslová škola v Ústí nad Labem. Na ústeckého člena DM Františka Novobilského se obrátil Jakub Kojetín, jeden z nespokojených studentů. Nyní přinášíme rozhovor s Jakubem Kojetínem o slučování jeho školy s jinými.

Dobrý den, jste student střední průmyslové školy v Ústí nad Labem. Kolikátý ročník navštěvujete?

Ano, jsem studentem druhého ročníku.


Vaše škola by měla být zrušena a studenti přesunuti do jiných škol. Co si o tom myslíte?

Samozřejmě mám strach o přesun na učiliště, které je v plánu. Ani učitelé nebudou tolik kvalifikovaní jako mí stávající a to ani nemluvím o své budoucnosti po dostudování.


Co přesně studujete?

Studuji pozemní stavitelství


Proč jste si vybral právě tuto školu?

Celá má rodina má průmyslové studium a mně přišlo jako nejlepší nápad právě stavitelství, protože se pořád bude stavět. Navíc mě to baví, což je podle mého názoru důležité.


Myslíte si, že přesunutím na jinou školu se sníží kvalita vašeho vzdělání?

Určitě, již jsem se dozvěděl o škole v ulici Čelakovského, kde z učitelského sboru má pouze jeden učitel vysokoškolské vzdělání.


Zvážili jste vy jako studenti nějaký protest, ať už peticí či jiným způsobem a je už něco ve stavu přípravy či dokonce i dále?

Petici již chystáme. Ředitelka zaslala na krajský úřad liceum, kdy by se školy spojily, ale nikdo by se nikam nepřesouval a zůstala by i kvalita vzdělání. Dokonce již byla i na sociální síti Facebook založena skupina na záchranu našeho vzdělání a školy, kde studenti vyzývají zbylé k aktivní pomoci.


Co na to vaši rodiče? Sdělil jste jim to nebo je zatím nechcete stresovat?

Sdělil jsem jim to okamžitě a jsou mi oporou a pomáhají mi, abych dosáhl svého vzdělání, které jsem si zvolil.


Co rodiče jiných studentů?

Někteří se již nabídli s aktivní pomocí.


Už jste si vybral nějakou z nabízených škol nebo raději budete dojíždět do školy i několik hodin?

Určitě bych chtěl raději přestoupit do školy v Děčíně, která je přibližně stejně kvalitní jako naše škola tady v Ústí nad Labem. Je sice pravda, že bych pak musel dělat rozdílové zkoušky, abych nemusel zbytečně opakovat druhý ročník. Určitě bych to risknul už jen proto, abych se zbytečně nepřipravil o své vzdělání.


Mluvil s vámi nějaký učitel (či jiný zaměstnanec školy), co bude asi dělat, když vaši školu zavřou?

Někteří učitelé by přestoupili do škol, kam by nás chtěli přesunout, ale to by se týkalo maximálně jednoho či dvou učitelů, jen aby doplnily stavy. Ovšem pokud je mi známo, tak nikdo z učitelů nechce zmírňovat svojí výuku tak, aby se vyrovnala výuce na učilišti a raději by v budoucnu odešlo na jinou školu, kde by mohli nabídnout své kvality. Jenže co budou tito učitelé dělat, než najdou takovou školu, to oni sami neví.


Myslíte si, že krajské město jako je Ústí nad Labem by mělo mít takovou školu?

Určitě, už jen proto, že se jedná o krajské město, je zde spousta studentů, kteří mají zájem studovat ale je pro ně nepraktické dojíždět do jiných měst, navíc jistě nákladné pro rodiče. Jen si to vemte, kolik takový průměrný rodič ušetří. A od teď bude muset dát své dítě na učiliště, protože mu nebude moci dopřát dojíždění do kvalitní školy?


Napadá vás, kde by měl kraj ušetřit finance na podporu vaší školy?

Momentálně panuje všude krize a mě jako studenta nenapadá, kde vzít peníze. Peněz je všude málo. To však vedení kraje neospravedlňuje.


Změnil se vám váš pohled na vedení kraje návrhem zrušení vaší školy?

Určitě. Už i přístupem. Dne 22.3.2011 byla porada, kde zasedalo vedení naší školy a zástupci kraje. Na této poradě, chceme-li tomu tak říkat, bylo dohodnuto, že se rušit naše škola nebude. Avšak druhý den bylo vedení školy zaskočeno a informováno, že se škola nebude rušit pouze do konce školního roku. Ale podle vedení školy příští rok se bude náš obor určitě rušit a studenti by se přesunuli na učiliště.


Pokud přestoupíte na školu do Děčína, bude každodenní dojíždění vaše rodiče stát nemalé finanční prostředky. Mluvil jste o tom už s vašimi rodiči?

Zmínil jsem se o tom a rodiče nejsou nadšeni výdaji přibližně 12 000,- ročně jen za mé dojíždění do školy, nicméně mi řekli, že raději zruší dovolenou, pokud budu chtít mít kvalitní studium. Nechci je proto zklamat.

Zpracoval: František Novobilský, Ústí nad Labem