Streetart: Nacionalismus v ulicích

Streetart 21. května 2012 Street art - neboli pouliční umění - se před několika lety objevil na české pronárodní scéně. Toto téma samo o sobě budí velkou pozornost. Proto jsme se rozhodli zkontaktovat aktivistu, který se se svými přáteli několik let graficky aktivizuje a požádat jej o rozhovor.

Zdravím Tě, mohl by jsi nám přiblížit téma "streetart aktivismu"?
Také zdravím, Tebe i čtenáře. Myslím, že v dnešní době není třeba pojem streetart nějak široce představovat, ale jednoduše se dá říci, že jde o souhrn různých technik pouličního umění. Těch technik je spousta, zmínil bych především graffiti, šablony, samolepky, letáky, tagy a transparenty.

Byť je streetart sám o sobě dost starou záležitostí, využívání jej jakožto aktivismu mezi nacionalisty je poměrně pořád ještě novinkou a myslím, že často neprávem opovrhovanou. V současné době neexistuje moc lidí, kteří by se tomuhle věnovali a myslím, že je to velká škoda, protože tenhle druh aktivismu má dost velký potenciál. Bohužel často naráží na až příliš konzervativní názory velké části jedinců mezi nacionalisty a v současné době je v aktivní pozici jen několik nadšenců.

Co je potřeba pro to, aby se člověk zapojil do obdobné činnosti?
Dá se říci, že stačí jen chuť. Samozřejmě je dobře, když má člověk alespoň nějaké umělecké vlohy a fantazii, ale ze všeho nejdůležitější je chtít. Může sice nějakou dobu trvat, než si dotyčný osvojí techniku práce se sprejem, ale časem může poznat, že nejde jen o aktivismus, ale i zábavu. Může se v tom zdokonalovat a dostávat nové nápady. Časem pak třeba zjistí, jak je streetart návykový a případné uznání od ostatních pak člověka dost motivuje.

Jaká tématika grafické tvorby je Ti nejbližší - na kterou problematiku se osobně zaměřuješ?
Zaměřuji se nejčastěji na propagaci pronárodních webů a také na podporu vězněných kamarádů doma i v zahraničí a to nejčastěji prostřednictvím graffiti a samolepek.

Graffiti a street art bývají zaměňovány s vandalismem - jakým způsobem se lze zapojit legálně?
Legální je to na tzv. legálech, nebo chcete-li na legálních plochách. Je to místo vyhrazené městem pro tuto činnost. Tyto plochy se dají vyhledat na internetu. Nevýhodou je, že tam vaše díla dlouho nevydrží a někdo je brzy přemaluje. Ale pokud si to chce někdo zkusit bez rizika, legál je pro něj ideální.
Streetart2

Moderní trendy v pronárodních kruzích se mnohdy stávají terčem kritiky. Jak se na celou věc s kamarády díváte?
Myslím, že je patrné, že žijeme v 21. století a musíme se přizpůsobovat době. I teorie národního socialismu je o myšlence pokroku a vývoje a pokud se někdo nebo něco nevyvíjí, automaticky tak spěje k zániku.

Co se týče streetartu, často narážím na argumenty, že se jedná o "afroamerický vynález" a neměl by mít mezi námi místo. Tenhle názor je ale jen typickou ukázkou omezenosti těch, co jej zastávají. Propagandistické nápisy různých politických hnutí a organizací se objevovaly už za dob antiky, takže tvrdit, že jde o import z USA je naprosto směšné. Jinak myslím, že moderní trendy v nacionalistických kruzích (hardbass, rap, graffiti, hardcore apod.) jsou naprosto v pořádku a nevidím důvod, proč bychom se nad tím měli vůbec pozastavovat.

Zastáváš se svými kamarády nějaké konkrétní politické postoje?
Ano, jsme národní socialisté, proto se snažíme naše myšlenky prezentovat i prostřednictvím streetartu.

Chtěl by jsi něco dodat?
Chtěl bych požádat všechny nacionalisty, aby se konečně rozhlédli a uvědomili si, že už nežijeme v třicátých nebo devadesátých letech minulého století a svou image i prezentaci našich ideí musíme přizpůsobovat době. Flexibilně reagovat na moderní trendy ve společnosti a nevést nějaké subkulturní války uvnitř našich kruhů. Také považuju za nutné se odpoutat od primitivního rasismu, který se místy objevuje a angažovat se i při hledání řešení sociálních problémů, které se stávají čím dál víc aktuálními. Věnovat se aktivismu všeho druhu, vzdělávat se a pomáhat ostatním. Závěrem bych rád poděkoval Tobě i čtenářům za zájem o tématiku streetartu a všem popřál mnoho úspěchů.

-red-

Národovecké graffiti