Prague Post (ne)píše o Dělnické mládeži

Prague-post 25. února 2013 Stává se již smutnou tradicí, že na úspěšné a tolik potřebné kampani Dělnické mládeže (DM) Kosovo je Srbsko se snaží pozvednout svůj pochybný profesní kredit někteří tuzemští pseudonovináři.

Zatímco loni značně popustil uzdu své fantazii Miroslav Mareš z bulvární Mladé fronty Dnes, když ho jeho novinářská intuice dovedla až k šílené domněnce, že se Dělnická mládež ve skutečnosti nechystá vyjádřit podporu kosovským Srbům, ale že má naše občanské sdružení  v úmyslu oslavovat „smutné výročí projevu ministra propagandy tehdejší třetí říše Josepha Goebbelse v Berlíně” z roku 1943. Důvěryhodnost tohoto jeho „zjištění“ nechť posoudí každý sám. Na Mladé frontě pak je, aby zvážila příčetnost lidí, které zaměstnává a dovoluje jim vypouštět mezi lidi takto absurdní smyšlenky.

Neméně pitoreskně pak působí hledající se studentka pražské soukromé Anglo American University ukrajinského původu, jakási Anna Shamanska. Ta nás nejdřive emailem kontaktovala jménem týdeníku Prague Post a servilně nám v angličtině sdělovala, že je zaujala naše kampaň solidarity, že si přečetla celé naše prohlášení k letošnímu ročníku, a že by byla ráda, kdybychom ji zodpověděli doplňující otázky. Prý pokud nám to bude více vyhovovat můžeme dokonce odpovědět česky. Na položené otázky jsme samozřejmě odpověděli a to v duchu celé kampaně, tedy v duchu solidarity a odmítání nespravedlnosti a křivdy. K našemu překvapení se nic z toho do článku Prague Postu nedostalo, urputná studentka dokonce neuvedla ani nic z našeho prohlášení, které prý četla. Prague Post se v duchu svého loňského předchůdce z Mladé fronty omezil pouze na konstatování, že sice využíváme toto datum k prosrbskému pochodu, ale že ve skutečnosti má tento náš aktivismus ultranacionalistické a dokonce rasistické konotace.

Mrzí nás, že tápající dvacetiletá ukrajinská studentka nedokáže pochopit, že mladí lidé mohou nezištně vyjádřit solidaritu jinému národu, kterému bylo mocnými tohoto světa spácháno příkoří. Mnohem důležitější pro nás však je velká odezva, kterou tato naše kampaň vzbuzuje jak v Srbsku, tak napříč celou Evropou u obyčejných lidí. Vděk a uznání lidí, kteří jsou nelegálním aktem odtržení Kosova buď přímo poškozeni, ale i lidí, kteří po celé Evropě stejně jako my na tento problém upozorňují, daleko přesahuje zklamání ze žlučovitých vývodů zneuznalých pisálků.

Naše odpověď na e-mail z Prague post:


Hello,

we appreciate your interest in our campaign.

Why u believe that Kosovo belongs to Serbia?

Kosovo was a cradle of serbian cultural and spiritual life for centuries. That is why many old orthodox christian churches and monasteries are located there. We strongly believe it is unrighteous to rob any nation of its soil only because of current ethnic situation.


Do you see any danger or possible damage in Kosovo's independence?

It is a dangerous precedent. By recognizing of Kosovo, USA and its allies legitimized terrorist methods used by Albanian separatists(UÇK) which led to independence declaration. Many of former UÇK terrorists are now members of kosovian parliament including prime minister, Hashim Thaçi.

Why do you think it is important for the Czech community to show their support for Serbia?

It is our duty to express solidarity with serbian nation, not only because a huge injustice happened, but also because Serbs stood by Czechs during difficult moments of czech history( Munich treaty 1938, soviet invasion 1968).

--

Vážíme si vašeho zájmu o naši kampaň.

Proč věříte, že Kosovo patří Srbům?

Kosovo bylo kolébkou srbského kulturního a duchovního života po staletí. Proto se zde nachází mnoho starých pravoslavných kostelů a klášterů. Pevně věříme, že je nespravedlivé oloupit národ o jeho půdu pouze na základě momentální etnické situace.

Vidíte nějaké nebezpečí nebo možnou újmu v kosovské nezávislosti?

Je to nebezpečný precedens. Uznáním Kosova USA a jejich spojenci zároveň legitimizovaly teroristické způsoby, jimiž albánští separatisté (UÇK) dosáhli vyhlášení nezávislosti. Mnoho bývalých teroristů UÇK dnes sedí v kosovského parlamentu, včetně premiéra Hashima Thaciho.

Proč si myslíte, že je důležité, aby Češi ukázali Srbům svou podporu?

Je naší poviností vyjadřovat Srbům solidaritu. A to nejenom proto, že zde došlo k velké nespravedlnosti, ale také proto, že Srbové vyjadřovali podporu nám ve složitých dobách našich moderních dějin (např. u Mnichovské dohody 1938 a okupace sovětskými vojsky 1968).

A výsledek?


http://www.praguepost.com/opinion/postview/15544-kosovo-and-serbias-road-to-reconciliation.html

Jan Kuřec