Namísto vysedávání vyrazili v Brně za památkami

Brno23-9-3 23. září 2012 Dnes se v Brně sešli členové Dělnické mládeže, aby spolu strávili volnou neděli. Protože se mezi námi sešli i mimobrněnští mládežníci, zvolili jsme si jako nejlepší variantu našeho denního programu toulky po místních památkách. Protože jsme si předem neurčili cíl naší cesty, čekali jsme, kam nás nohy zavedou. Netrvalo dlouho a před námi se otevřel výhled na kopec, který vede k jedné z nejznámějších brněnských dominant, ke hradu Špilberk.

Po poměrně strmém výstupu jsme se dostali až k samotnému hradu, kde nás nejvíce zaujala exkurze místních žalářů. Kasematy, jak se toto vězení nazývá, byly vybudovány v roce 1742, při přestavbě hradu na barokní pevnost. 250-ti letá historie Kasemat je  zajímavá i krutá a každé historické období na nich zanechalo nějakou zvláštnost. Proto jsme pozorně procházeli všechny zákoutí místních žalářů, které byly zbudovány pro ty největší zločince.

Brno23-9- Po dokončení prohlídky jednoho z nejznámějších turistických míst Brna jsme se spolu ještě nechtěli rozloučit a protože nám čas přál, rozhodli jsme se navštívit Kostel nalezení svatého kříže, známý jako Kapucínský. Jeho historie je částečně spojena s hradem Špilberk, protože je v něm pochován známý velitel pandurů baron Trenck. Byl to oblíbený velitel královny české a markraběnky moravské, Marie Terezie, který své poslední roky života prožil právě ve vězení na Špilberku.

Po shlédnutí Kapucínského kláštera už se však náš čas chýlil ke konci. Někteří už museli na vlak, a tak jsme se pomalu loučili. Po dnešní zkušenosti jsme však zjistili, že záležitosti spojené s fungováním naší organizace, plánováním výletů a řešením budoucí činnosti nemusíme řešit jen na schůzích či v hospodě, ale také při prohlídkách památek nebo jiných kulturních aktivitách. Rádi spojujeme příjemné s užitečným, a proto i k budoucím neoficiálním poradám a setkáním raději využijeme kulturních míst namísto začouzených putik.

Jakub Svoboda
tajemník DM

Další fotky