Kolotoč okolo případu Davida Ratha

389595_10150879567879346_813739345_9307215_1763625304_n-1_2 16. května 2012 V pondělí proletěla českými médii zpráva, že policie zadržela středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Hysterie, která se okolo celého případu rozvířila, nabrala za pouhé dva dny neskutečné obrátky a vtipy na adresu bývalého ministra zdravotnictví zaplavily sociální sítě. Média v honbě za senzací matou českou společnost několika verzemi o celém případu a některá data, jako místa nalezení milionových částek, mění z hodiny na hodinu.

Co tedy o celé kauze víme?

David Rath měl v době zadržení u sebe krabici se sedmi miliony korun. Podle jeho vyjádření skrze mluvčí měl údajně dostat na návštěvě krabici vína, s jejímž obsahem ve skutečnosti nebyl seznámen. V celém případu bylo zadrženo několik dalších osob, mezi nimiž je například ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. U té byla podle českých médií při domovní prohlídce nalezena částka v hodnotě 30 milionů korun. Celý případ se podle všech současných poznatků mohl dotýkat zneužívání evropských dotací a státní zástupkyně Lenka Bradáčová již podala návrh na uvalení vazby, kterému bylo vyhověno.

Politické pozadí?

Hejtman Rath prohlásil, že celý případ je dokonale vykonstruovanou politickou popravou. Je pravdou, že ať už se věci mají jakkoliv, je zřejmé, že někomu v pozadí se tyto události náramně hodí do krámu. Před volbami můžeme spekulovat o několika verzích. Může jít jednak o cílenou snahu mající za účelem oslabení opozice, odklonění pozornosti od mnohem závažnějších témat, nebo zkrátka jen po dlouhé době došlo k odhalení zločinu, který je v naší zemi jen kapkou v moři probíhající defraudace tohoto státu.

Presumpce neviny

Ať již policie dojde k jakémukoliv závěru, nelze si nepovšimnout reakcí lidí na celou událost. Opomeneme-li přízemní tlachání v internetových diskusích, samotná vyjádření politiků toto občanské právo poněkud přehlíží. Ač se nechci nikterak zastávat pan Ratha a věřím, že celý případ dojde především spravedlivého konce po odvedení práce patřičnými orgány, bylo by chybou dělat unáhlené závěry o celém případu, který může v budoucnu nabrat zcela jiný, nečekaný směr. Presumpce neviny je zaručena listinou základních práv a svobod. Stejně jako ve všech případech by měla platit pro každého bez rozdílu, ač se tomu v této zemi již delší dobu nestává. Pokud jsme skuteční demokraté, nemůžeme ji odepírat nikomu na základě našich subjektivních předsudků. Stejně jako nelze volat po svobodě slova a dopouštět se cenzury, nelze ani vyvozovat unáhlené závěry v podobných případech, pokud nedojde k prokázání viny. Konkrétně tyto demokratické zásady pravidelně přehlížejí současná média, která, jak velmi dobře víme, mnohdy pracují na objednávku jistých zájmových skupin.

Všudepřítomná korupce

Vezmeme-li v úvahu, že většinová společnost, která nyní jásá nad příchodem spravedlnosti a oslavuje iluzi, že Boží mlýny melou, může se celá mediální štvanice jevit perfektním předvolebním krmivem pro ovce. Je třeba si uvědomit, že tento případ zdaleka neřeší systematické rozkrádání tohoto státu v podobě privatizací, a korupční aféry, jimiž je tento stát protknutý, sahají nepředstavitelně hluboko, kam nikdo z nás řadových občanů zřejmě ještě delší dobu nedohlédne. Nejhorší typ zločinu je ten, který je posvěcen samotným zákonem a zatímco korupce je postižitelná, jsou miliardové částky ze státního rozpočtu zpronevěřovány zcela legálním způsobem za použití nástrojů, jako jsou například privatizace státních podniků a zdravotnictví, udělování veřejných zakázek či výběrová řízení. Nezapomínejme, že současný kapitalistický systém korupci pouze nabízí dokonalou živnou půdu.

Tomáš Skyba, místopředseda DM