Jazykový koutek aneb „Hezky česky“

Tuzka_2Vážení členové DM!

Jazykový koutek Dělnické mládeže „Hezky česky“, který vznikl ve spolupráci s novinami Dělnické listy, je určen pro všechny, kteří si nejsou jisti pravidly českého pravopisu.

Mnozí z vás určitě někdy znejistí, když píšete článek či jiný příspěvek, který chcete zveřejnit, a chcete, aby měl nějakou úroveň. A právě pro vás je tu naše češtinářská rubrika.

Jelikož nelze během krátké doby detailně zcela obsáhnout všechna pravidla českého pravopisu, začnu tu postupně rozebírat témata, která by vás mohla při psaní článků či příspěvků zajímat, a ta zde budu postupně rozepisovat.

Pokud budete mít při vlastním psaní článků nějaké konkrétní dotazy, budu ráda, když se mi ozvete na můj email – penkavova@delnickelisty.cz. Na tomto základě poté rozvinu již daná témata či začnu témata další.

Doufám, že vám tato rubrika bude v mnohém užitečná, protože právě z toho důvodu vznikla.

Andrea Pěnkavová
korektorka Dělnických listů

Hezky česky – I. část

Předložky s, z a předpony s, z a vz

 

Předložky s a z

Předložka s (se) se pojí se 4. a 7. pádem.
Ve spojení se 4. pádem se ovšem vyskytuje pouze v knižních výrazech. Např.: být s to, kdo s koho apod.
Ve spojení se 7. pádem se předložka s (se) vyskytuje mnohem častěji. Např.: s rozmyslem, s jistotou, s pomocí, se mnou, s tebou, s prací, se skupinou atd.

S 2. pádem se pojí předložka z (ze). Např. z hlediska, z očí, z hlavy,  ze stolu, z důvodu, ze země, ze strany, ze zřetele atd.


Předpony s, z a vz

Předpona s

Předponu s píšeme:

a) ve významu dohromady (vytvoření nějakého celku, uvedení v soulad apod.). Např. shromáždění, sdružování, sešikovat, sloučit, scházet se, sjednotit, sezvat, sbírat, sbalit, shrabat, sbírka, sdílet, smířit se atd.
b) ve významu shora dolů, z povrchu dolů, pryč. Např. shodit, svrhnout, seskočit, shýbnout se, spadnout, sklopit, setřít, sloupnout, sfouknout, smýt, stáhnout atd.
c) v ustálených slovech. Např.: stěžovat si, schovat se, skonat, skončit, spasit, spáchat, slevit, stvořit, stýskat si, spotřebovat, strávit aj.

Předpona z

Předponu z píšeme:

a) ve významu změny stavu. Např.: zničit, zhubnout, zčervenat, ztichnout, zradit, zhroutit se atd.
b) ve významu dokončení děje. Např. zemřít, zchátrat, ztrouchnivět atd.
c) ve významu odluky. Např.: zběhnout, zříci se atd.
d) u sloves odvozených od podstatných nebo přídavných jmen. Např. zhudebnit (hudba), zdůraznit (důraz, důrazný), znárodnit (národ) atd.
e) v ustálených slovech. Např. zpěv, zpívat, způsob, způsobit, zpaměti, zkouška, zřídit, zpytovat atd.

Předpona vz

Předponu vz píšeme ve významu směřování vzhůru nebo počátku děje. Např.: vznést se, vzhlédnout, vzlétnout, vzlet, vztyčit, vzpamatovat se, vzrůst, vzplanout atd.

Andrea Pěnkavová