Fotoreport 29/6/09

DM Praha nejen za Kelty na Zbraslav

Zbraslav

Krásná příroda nedaleko Prahy a místní zajímavosti donutily MO DM Praha uspořádat výlet na Zbraslav, kam se v neděli 28. června s potěšením z končícího školního roku či pouze z volného dne vydala.

V dopoledních hodinách jsme dorazili na Zbraslavské náměstí. Po jeho shlédnutí a poučení se o zbraslavské historii jsme se vydali na Zbraslavský zámek. Na jeho místě založil roku 1292 král Václav II. klášter a uvedl do něj řád cisterciáků. Klášterní chrám byl zároveň určen jako pohřebiště královské rodiny. V roce 1420 klášter vydrancovala husitská vojska a během třicetileté války vojska švédská. Až na přelomu 17. a 18. století byl znovu vybudován ve slohu vrcholného baroka. Po zrušení kláštera v roce 1785 sloužily budovy k průmyslové výrobě. Teprve po roce 1910, kdy zakoupil zbraslavské panství průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína, byl celý objekt podle plánů architekta Jurkoviče upraven na zámek.

My měli možnost obdivovat nejen množství rozličných a vzácných stromů, které rostou na zámecké zahradě, ale i například zmenšeninu sochy sv. Václava na koni, který střeží Václavské náměstí nebo kostel sv. Jakuba.

Po prohlídce zámku jsme se vydali směrem k mostu Závodu míru. Cestou jsme se ale neopomněli zastavit u Ottovy vily. Ta byla v roce 1912 postavena na objednávku pro známého nakladatele Jana Ottu. Dnes patří vila k významným příkladům pozdně secesní architektury a je zapsána na seznamu památkově chráněných objektů.

Vilu dnes obývá realitní podnikatel Serge Borenstein, který v mládí zbohatnul na obchodování s textilem a založil první pirátské rádio v Belgii. V roce 1997 založil developerskou firmu Real Estate Karlín Group, která po povodních v roce 2002 přišla s projektem „Nového Karlína“, během nějž Karlín opustilo mnoho cikánských rodin, z nichž se pak většina usadila v dnes nechvalně proslulém Janově.

Zajímavé je, že zatímco si pan Borenstein nechává vyrábět luxusní Mercedesy na míru (které na jeho zahradě během naší návštěvy Zbraslavi záhadně přibývaly) a je neoficiálně označován za jednoho ze třech, možná pěti nejbohatších lidí v ČR, nemá peníze na to, aby zaplatil nájem za luxusní Ottovu vilu, jež patří Městské části Praha - Zbraslav, která z něj v současné době dluh na nájemném vymáhá. Dluhy jsou dnes ale nuceni splácet asi pouze Češi. Na lidi jiného původu se naše zákony, jak je vidno, pravděpodobně nevztahují…

Celý pronájem Ottovy vily nebyl pro pana Borensteina rozhodně nikterak ztrátový byznys. Rekonstrukci vily hradili z části památkáři a jen z části Borenstein. Když potom v roce 2002 vilu zaplavila stoletá voda, Borenstein inkasoval velmi kulantní pojistné plnění od pojišťovny a vila byla se značnou podporou památkářů znovu zrekonstruována.

Našimi zbývajícími cíli byl zbraslavský lesopark a oppidum Závist ležící za rozvodněnou řekou. V lesoparku jsme měli možnost vidět některá zvířata - alespoň ta, která se rozhodla vylézt se svých příbytků do sychravého nedělního dopoledne.

Z lesoparku jsme se vydali strmou cestou do kopce do míst, kde stálo kdysi keltské hradiště. Za mírného mrholení a liduprázdna působila tato místa vpravdě mysticky.

Cestou zpět na autobus jsme ještě doplnili vydanou energii ve stylové „keltské“ restauraci a za diskuze o prožitých zážitcích a prázdninovém programu jsme s dobrým pocitem odjeli zpět do Prahy.

 

Matyáš Sombati, předseda MO DM Praha

 

 

 

DM na Zbraslavi