Demonstraci za samostatné Slovensko v Bratislavě podpořili Češi i Poláci

Svk1 18. března 2013 Dne 16. března 2013 se ve slovenské metropoli, Bratislavě, uskutečnil Pochod za samostatné Slovensko. Akce se konala k výročí vzniku První slovenské republiky 14. března 1939, známé též jako Slovenský štát. Ač tento den znamenal obnovení slovenské státnosti, je dnešními vládnoucími politiky a jejich loutkami v podobě oficiálních historiků označován jako nástup tzv. klerofašistického režimu, a nemá své místo ani mezi slovenskými památnými dny, natožpak státními svátky.

I v dnešní době ovšem existují Slováci, kteří si připomínají skutečný historický význam vzniku Slovenského štátu. V sobotu se jich na bratislavském Hodžově náměstí sešlo několik stovek. Podpořit je přijeli i polští a čeští nacionalisté, mezi kterými nechyběli zástupci Dělnické mládeže.

Samotná akce začala vystoupením slovenského písničkáře Miroslava Vranského, následovaly projevy zástupců Slovenské pospolitosti, Vzdoru Kysuce a rovněž předsedy Dělnické mládeže Erika Lamprechta. Ústředním tématem slovenských řečníků byla ztráta suverenity národa spojená se vstupem Slovenska do Evropské unie. Lamprecht pak ve svém projevu zdůraznil důležitost našeho odhodlání, které musí být silnější než peníze a mediální vliv, kterými disponují naši protivníci. „Jestliže si kapitalističtí otrokáři myslí, že s příchodem nejmodernějších technologií zasadili duchu svobodné Evropy definitivní úder, pak krutě podceňují sílu jeho nositelů, posledních rytířů dneška, evropských nacionalistů,“ uvedl.

Svk5 Po skončení projevové části jsme se začali řadit do průvodu k následnému pochodu městem, jehož cílem byl hřbitov, jenž je místem posledního odpočinku Jozefa Tisa, prezidenta Slovenského štátu. Jakmile se několikasethlavý zástup lidí všech věkových kategorií vydal na cestu, začalo se bratislavskými ulicemi rozléhat skandování hesel kritizující jak Evropskou unii, tak současnou slovenskou vládu. „Slováci, prebuďte sa,“ zněl jeden z apelů na lidi, kterým je současná situace na Slovensku zřejmě lhostejná. Zhruba v polovině trasy pochodu došlo k menšímu incidentu, kdy se do cesty účastníkům postavil slovenský poslanec Alojz Hlina, který byl ale ihned zpacifikován policií. V cíli našeho průvodu o sobě dali vědět „antifašisté“, kteří nedbali toho, že se nacházejí v blízkosti hřbitova, a svými výkřiky zpoza policejního kordonu chtěli narušit pietu u hrobu Jozefa Tisa. Památka prvního slovenského prezidenta byla uctěna minutou ticha a položením věnců k jeho hrobu. Zazněl rovněž projev popisující jeho život. Život, jenž byl zasvěcen boji za svobodu svého národa v obzvlášť těžké době. Poté je akce ukončena a účastníci se rozcházejí do svých domovů.

Na závěr bychom chtěli ocenit dobrou práci organizátorů celé akce a věříme, že se sejdeme již brzy na Prvním máji v Přerově.

Jaromír Holek

AKTUALIZACE:

Slovenská pospolitosť: Reportáž z pochodu za samostatné Slovensko

Projevy:

Vzdor Kysuce

Dělnická mládež

Slovenská pospolitosť

Další fotky